Po drugie, FAS 157 podkreśla, że wartość godziwa jest raczej oparta na warunkach rynkowych niż na warunkach specyficznych dla danej jednostki. Dlatego też optymizm, który często charakteryzuje nabywcę aktywów, należy zastąpić sceptycyzmem, który zazwyczaj charakteryzuje bezinteresownego i unikającego ryzyka nabywcę.

Pełna księgowość podaż

Hierarchia wartości godziwej FAS 157 stanowi podstawę koncepcji standardu. Hierarchia ocenia jakość i wiarygodność informacji wykorzystywanych do ustalania wartości godziwych, przy czym wejścia poziomu 1 są najbardziej wiarygodne, a wejścia poziomu 3 najmniej wiarygodne. Informacje oparte na bezpośrednich obserwacjach transakcji (np. notowania cen) dotyczących tych samych aktywów i zobowiązań, a nie na założeniach, są bardziej wiarygodne, natomiast dane oparte na nieobserwowalnych danych lub własnych założeniach jednostki sprawozdawczej dotyczących założeń, które uczestnicy rynku przyjęliby, są najmniej wiarygodne. Typowym przykładem tych ostatnich są akcje spółki prywatnej, których wartość opiera się na prognozowanych przepływach pieniężnych.

Problemy mogą pojawić się, gdy wycena rynkowa nie odzwierciedla dokładnie rzeczywistej wartości aktywów bazowych. Może to mieć miejsce, gdy przedsiębiorstwo jest zmuszone do obliczenia ceny sprzedaży tych aktywów lub zobowiązań w niekorzystnych lub niestabilnych czasach, takich jak kryzys finansowy. Na przykład, jeśli płynność jest niska lub inwestorzy obawiają się, bieżąca cena sprzedaży aktywów banku może być znacznie niższa niż wartość w normalnych warunkach płynności.

W rezultacie kapitał własny uległby obniżeniu. Przypadek ten miał miejsce w czasie kryzysu finansowego w latach 2008/2009, kiedy wiele papierów wartościowych zapisanych w bilansach banków nie mogło zostać wycenionych w sposób efektywny, ponieważ rynki zniknęły z tych papierów. Jednak w kwietniu 2009 r. Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) przegłosowała i zatwierdziła nowe wytyczne umożliwiające oparcie wyceny na cenie, która zostałaby uzyskana na uporządkowanym rynku, a nie w wyniku likwidacji przymusowej, począwszy od pierwszego kwartału 2009 r.

Pełna księgowość - Balance Sheet Serock

Pełna księgowość popyt

Chociaż FAS 157 nie wymaga stosowania wartości godziwej do nowych grup aktywów, ma on zastosowanie do aktywów i zobowiązań wykazywanych według wartości godziwej zgodnie z innymi stosownymi zasadami. Zasady rachunkowości, zgodnie z którymi aktywa i zobowiązania są wyceniane według wartości godziwej, są złożone. Fundusze inwestycyjne i spółki zajmujące się papierami wartościowymi od dziesięcioleci prowadzą ewidencję aktywów i niektórych zobowiązań według wartości godziwej zgodnie z przepisami o papierach wartościowych i innymi wytycznymi dotyczącymi rachunkowości.

W przypadku banków komercyjnych i innych rodzajów spółek świadczących usługi finansowe wymaga się, aby niektóre klasy aktywów były wykazywane według wartości godziwej, takie jak instrumenty pochodne i zbywalne udziałowe papiery wartościowe. W przypadku innych rodzajów aktywów, takich jak należności z tytułu kredytów i dłużnych papierów wartościowych, zależy od tego, czy aktywa te są przeznaczone do obrotu (aktywne kupno i sprzedaż), czy też do inwestycji.

Wszystkie aktywa handlowe wykazywane są w wartości godziwej. Pożyczki i papiery dłużne utrzymywane do terminu zapadalności lub do terminu zapadalności wykazywane są według zamortyzowanego kosztu, chyba że uznano, że nastąpiła utrata ich wartości (w takim przypadku wykazywana jest strata). Jednakże, jeżeli są one dostępne do sprzedaży lub przeznaczone do sprzedaży, wymaga się, aby były wykazywane odpowiednio w wartości godziwej lub niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, lub wartości godziwej. (65 i 114 FAS obejmują księgowanie pożyczek, a 115 FAS księgowanie papierów wartościowych). Niezależnie od powyższego, spółki mogą rozliczać prawie każdy instrument finansowy według wartości godziwej, co mogłoby zastąpić księgowanie kosztów historycznych (patrz FAS 159, „Opcja wyceny według wartości godziwej”).