Niektóre z pionierskich firm w tym zakresie to Waring & Gillow, James Shoolbred, Mintons oraz Holland & Sons. Te tradycyjne, wysokiej jakości firmy meblarskie zaczęły odgrywać ważną rolę jako doradcy dla klientów klasy średniej w zakresie gustu i stylu i rozpoczęły zawieranie umów na projektowanie i wyposażanie wnętrz wielu ważnych budynków w Wielkiej Brytanii.

Fototapety na wymiar Białystok od dekoratorów wnętrz

Tego typu firma powstała w Ameryce po wojnie domowej. Bracia Herter, założeni przez dwóch niemieckich emigrantów, rozpoczęli swoją działalność jako magazyn tapicerski i stali się jedną z pierwszych firm meblarskich i dekoratorów wnętrz. Dzięki własnemu biuru projektowemu i warsztatom produkcji szaf i tapicerki bracia Herter byli przygotowani do realizacji każdego aspektu wyposażenia wnętrz, w tym:

• dekoracyjnych paneli i paneli,
  • dekoracji ściennych i sufitowych,
  • wzorzystych podłóg oraz dywanów i draperii.

fototapety na wymiar

Kluczową postacią w popularyzacji teorii architektury wnętrz wśród klasy średniej był architekt Owen Jones, jeden z najbardziej wpływowych teoretyków architektury XIX w. Pierwszy projekt Jonesa był jego najważniejszym – w 1851 r. był odpowiedzialny nie tylko za dekorację gigantycznego Kryształowego Pałacu Josepha Paxtona na Wielką Wystawę, ale także za aranżację eksponatów w nim się znajdujących.

Wybrał kontrowersyjną paletę czerwieni, żółci i błękitu dla stolarki wewnętrznej i, pomimo początkowo negatywnego rozgłosu w gazetach, został ostatecznie odsłonięty przez królową Wiktorię, ciesząc się ogromnym uznaniem krytyków. Najważniejszą jego publikacją była Gramatyka ornamentu (1856), w której Jones sformułował 37 kluczowych zasad aranżacji i wystroju wnętrz.

Fototapety na wymiar Białystok dla renomowanych klientów

W latach 60-tych pracował we współpracy z londyńską firmą Jackson & Graham przy produkcji mebli i innych elementów wyposażenia dla renomowanych klientów, w tym kolekcjonera sztuki Alfreda Morrison’a i Khedive’a z Egiptu Ismail Pasha.
W 1882 r. w Londyńskim Dyrektorium Poczty wymieniono 80 dekoratorów wnętrz. Do najwybitniejszych firm tamtego okresu należały firmy Crace, Waring & Gillow oraz Holland & Sons, wśród których znaleźli się m.in. Thomas Edward Collcutt, Edward William Godwin, Charles Barry, Gottfried Semper oraz George Edmund Street.